Čtvrtek, 18 července 2024
DomůTechnologieRevoluční jaderná baterie: Konec nabíjení a 50 let energie pro naše mobily?

Revoluční jaderná baterie: Konec nabíjení a 50 let energie pro naše mobily?

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Čínská firma Betavolt v těchto dnech představila prototyp jaderné baterie, která je dostatečně malá (rozměry pouhých 15x15x5 mm) a díky využití atomové eneregie má potenciál dodávat energii po dobu 50 let bez potřeby nabíjení. Tata unikátní baterie nyní prochází pilotní fází testování s plánem na komerční výrobu v blízké budoucnosti. Přestože její současná verze dokáže dodávat energii na úrovni 100 mikrowattů při napětí 3 voltů, firma plánuje do roku 2025 vytvořit vylepšenou variantu s výkonem 1 watt​​​.

Další vývoj v oblasti „atomových baterií“ zahrnuje práci týmu z University of Missouri v USA, který pracuje na vývoji nové generace baterií na vodní bázi poháněných beta zářením. Tyto baterie využívají beta zdroj stroncia-90 a mají potenciál pro aplikace od automobilových baterií po kosmické lodě. Poločas rozpadu stroncia-90 je 28,8 let, což znamená, že výkon této baterie poklesne o 50 % za téměř 30 let. Baterie tak nabízejí vysokou hustotu výkonu, která je mnohonásobně vyšší než u tradičních chemických baterií​​.

Výzkum a vývoj v této oblasti je stále v raných fázích, a je důležité mít na paměti, že komerční využití těchto technologií v mobilních telefonech a jiných běžných zařízeních může trvat ještě několik let. Přestože se jedná o slibnou technologii s potenciálem výrazně změnit způsob, jakým používáme a nabíjíme naše elektronické zařízení, bude vyžadovat další vývoj a testování, než bude moci být široce nasazena. Přesto swe můžeme těšit, že jednou odložíme nabíječky.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: