Čtvrtek, 18 července 2024
DomůCelebrityZemřela Jana Hlaváčová, představitelka Toničky z Básníků

Zemřela Jana Hlaváčová, představitelka Toničky z Básníků

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Jana Hlaváčová se narodila v Praze a od raného dětství měla jasno o své herecké kariéře. Absolvovala DAMU a během svého života ztvárnila mnoho rozmanitých postav v divadle, filmu a televizi. Byla známá svým jedinečným stylem a schopností přinášet postavám život a hloubku, a díky tomu si získala srdce mnoha diváků.

Jana Hlaváčová patřila k dlouholetým hvězdám Národního divadla, kde zanechala svůj nezapomenutelný otisk. Během své kariéry se na jeho prknech stala klíčovou postavou mnoha inscenací, které formovaly tvář českého divadla po mnoho generací. Ztvárnila širokou paletu rolí, od klasických po moderní, a vždy do svých výkonů přinášela hluboké pochopení a cit pro charakter. K jejím nejvýznamnějším počinům patřilo ztvárnění Hippodamie v trilogii J. Vrchlického, Raněvské ve Višňovém sadu, Gertrudy v Hamletovi, Emilie Marty ve Věci Makropulos a Markýzy de Merteuil v Nebezpečných vztazích. Tyto role dokládají její výjimečný rozsah a schopnost vtisknout každé postavě jedinečný charakter a hloubku​​.

Jana Hlaváčová ale excelovala i v Divadle na Vinohradech, kde se stala divácky oblíbenou zejména pro svou schopnost vytvářet autentické a zapamatovatelné postavy. Ztvárnila zde například Jeannette Burmeisterovou v muzikálu „Donaha!“, Hanu Kennedyovou ve hře „Marie Stuartovna“, sedmdesátiletou Albertinu ve hře „Albertina“, Mag Folanovou v „Krásce z Leenane“ a Emmu Cristano ve hře „Famílie“.

Kromě divadla měla Hlaváčová významný dopad i na film a televizi. Npříklad v legendárních Básnících se proslavila u diváků tolik oblíbenou rolí sestřičky Toničky. Její další známé televizní a filmové role zahrnují například výstupy ve filmech „Pelíšky“, „Kulový blesk“, „Marečku, podejte mi pero!“, kde svým účinkováním přispěla k vytvoření několika nezapomenutelných okamžiků české filmové historie.

Jana Hlaváčová byla také vyhledávanou dabérkou, její hlas obohatil mnoho zahraničních filmů, kde předávala emoce a charakter postav s jemností a přesvědčivostí.

Za svůj život získala několik ocenění a titulů. V roce 1980 byla oceněna titulem Zasloužilá členka Národního divadla a v roce 1985 získala titul Zasloužilá umělkyně. Její práce byla rovněž oceněna i v roce 1988, kdy jí byl udělen titul Národní umělkyně. V letech 1996 a 2012 obdržela Cenu Thálie, přičemž druhá z těchto cen byla za celoživotní mistrovství v činohře. Dvakrát také získala Cenu Františka Filipovského za dabing – v roce 2012 za ženský herecký výkon v dabingu filmu „Séraphine“ a v roce 2015 za celoživotní mistrovství v dabingu​.

Odchod Jany Hlaváčové zanechává v české kultuře velkou prázdnotu. Její odkaz a vliv na české umění budou žít dál. Jana Hlaváčová nebyla jen herečka, byla symbolem odvahy a umělecké vášně, která inspirovala generace diváků i umělců. Jana Hlaváčová bude v našich srdcích navždy žít jako skvělá herečka a milovaná osobnost.​

(Foto: Národní divadlo, CC BY-SA 4.0 , prostřednictvím Wikimedia Commons)

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: