Čtvrtek, 18 července 2024
DomůTechnologieBoeing 737 MAX má na svědomí už 346 lidských životů

Boeing 737 MAX má na svědomí už 346 lidských životů

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Ještě donedávna byl Boeing 737 MAX vnímán jako jeden z nejmodernějších a nejpokročilejších letounů v nabídce společnosti Boeing. Po svém uvedení na trh v roce 2017 se však rychle dostal do popředí veřejného zájmu kvůli řadě závažných problémů. Dvě katastrofální nehody, ke kterým došlo v krátkém časovém horizontu, vyvolaly po celém světě diskuse o bezpečnosti těchto letadel. První z nich, nehoda letu Lion Air 610 v Indonésii z roku 2018, následovaná nehodou letu Ethiopian Airlines 302 v Etiopii, ke které došlo v roce 2019, si vyžádaly celkem 346 lidských životů. Za oběma incidenty byly chyby v systému MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System), který měl původně sloužit ke zlepšení manévrovacích schopností stroje. Kvůli nesprávnému zpracování vstupních dat však tento systém způsobil nekontrolované klesání letadla. Vyšetřování odhalilo, že piloti nebyli na práci s tímto systémem řádně připraveni, a to vedlo k jejich nejistotě a neschopnosti řádně zasáhnout, když systém MCAS selhal.

V souvislosti s těmito událostmi byla společnost Boeing obviněna z trestného činu spiknutí a podvodu. Důvodem bylo zatajování klíčových informací o systému MCAS a nedostatečné informování leteckých společností a pilotů o způsobu jeho fungování a jeho vlastnostech.

V rámci dohody o odkladu stíhání přiznal Boeing chyby a souhlasil s vyplacením odškodného ve výši 500 milionů dolarů rodinám obětí a s pokutou ve výši 243 milionů dolarů. Navíc se zavázal zaplatit celkem 2,5 miliardy dolarů, včetně 1,7 miliardy dolarů jako kompenzace leteckým společnostem, které musely na dobu 20 měsíců letadla 737 MAX uzemnit.

Před několika dny se ale objevily další problémy a Federální úřad pro letectví (FAA) opět nařídil dočasné uzemnění většiny letadel Boeing 737 MAX-9, a to po incidentu letadla Alaska Airlines, kterému se 6. ledna 2024 během letu ve výšce cca pěti kilometrů utrhl kus trupu a vypadly dveře. Podtlak, který vznikl málem vysál dítě.

To vedlo uzemnění přibližně 171 letadel po celém světě, aby mohla proběhnout potřebná kontrola. Alaska Airlines nejprve uzemnila flotilu svých 65 letadel Boeing 737 MAX-9, a stejný krok učinily i další letecké společnosti, včetně United Airlines. Boeing navíc vyzval letecké společnosti, aby zkontrolovaly svá letadla 737 MAX i kvůli možným problémům s uvolněnými šrouby v systému řízení kormidla.

Úvodní foto: Sam Almo-Milkin, CC BY-SA 4.0, prostřednictvím Wikimedia Commons

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: