Čtvrtek, 18 července 2024
DomůUdálostiLetiště Praha odklonilo několik letadel. Na co mají cestující nárok?

Letiště Praha odklonilo několik letadel. Na co mají cestující nárok?

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

V sobotu dopoledne zažili někteří cestující mířící do Prahy nečekané komplikace. Kvůli husté mlze a poruše meteorologické stanice na letišti, do které včera udeřil blesk a vyřadil její systémy, se piloti jednadvaceti letů preventivně rozhodli změnit letový kurz a přistát na alternativním letišti.

Pokud letiště nemůže letadlo přijmout nebo piloti nemohou z nějakých důvodů přistát na cílovém letišti, obvykle se jako alternativní místo k přistání využívá nějaké blízké mezinárodní či regionální letiště. Dnes to bylo mimo jiné Letiště Brno-Tuřany a letiště v Pardubicích. Kromě nich se využívá také Letiště Leoše Janáčka v Ostravě nebo mezinárodní letiště ve Vídni či Drážďanech.

O odklonění letů rozhoduje ve spolupráci s řízením letového provozu posádka letadla. Rozhodnutí musí být rychlé a zároveň zohledňovat bezpečnost cestujících, kapacity alternativních letišť a možnosti náhradní dopravy.

Na co máte nárok, pokud skončíte na jiném letišti? Podle evropského nařízení mají cestující v případě odklonu letu právo na informace, péči a v některých případech i na finanční kompenzaci. Konkrétně máte nárok na:

– Informace o odklonu a důvodu, proč k němu došlo.
– Občerstvení a případné ubytování, pokud byste museli na alternativním letišti přespat.
– Náhradní dopravu do cílové destinace (v dnešním případě byla cestujícím nabídnuta pro cestu do Prahy například autobusová doprava z Brna a Pardubic).
– Finanční kompenzaci v případě, že dojde k většímu zpoždění (nad 3 hodiny) nebo zrušení letu.

Finanční kompenzace závisí na vzdálenosti letu a délce zpoždění. Podle nařízení EU č. 261/2004, mají cestující právo na odškodnění, které je stanoveno následovně:

– Pro lety do 1500 km: Kompenzace ve výši 250 €.
– Pro lety od 1500 km do 3500 km: Kompenzace činí 400 €.
– Pro lety mimo EU nad 3500 km: Kompenzace 600 €.

Je důležité si uvědomit, že tato práva platí jen pro lety, které začínají nebo končí v některé ze zemí Evropské unie a pokud zpoždění není způsobeno mimořádnými okolnostmi, jako jsou špatné povětrnostní podmínky nebo stávky, které jsou mimo kontrolu letecké společnosti. V těchto případech nemusí být kompenzace poskytnuta.

Když se ocitnete v takové situaci, nezapomeňte si schovat všechny doklady, které se týkají vašeho letu a náhradní dopravy.

Sobotní ráno nezačalo pro mnohé cestující právě ideálně, ale díky koordinovanému úsilí letištních a leteckých společností se situace rychle stabilizovala. Mlha se po 13. hodině rozplynula a provoz pražského ruzyňského letiště se vrátil do obvyklých kolejí. Ať už cestujete kamkoliv, pamatujte, že pokud se něco nečekaného přihodí, máte svá práva a letiště společně s leteckými společnostmi musí udělat vše pro to, abyste se dostali do cíle co nejpohodlněji a nejrychleji.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: