Čtvrtek, 17 října 2024
DomůZdravíSyndrom bílého pláště: Rozdílný tlak v ordinaci a doma

Syndrom bílého pláště: Rozdílný tlak v ordinaci a doma

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Moje babička si musela vždy před návštěvou svého praktického lékaře doma změřit krevní tlak a naměřené hodnoty lékaři nahlásit. Při měření sestrou v ordinaci totiž tlakoměr ukazoval kriticky vysoké hodnoty, zatímco po návratu domů a opětovném měření měla tlak zase v normě. Tento jev, známý jako syndrom bílého pláště, je poměrně běžný a postihuje až třetinu pacientů, kterým je tlak měřen v ordinaci. Je spojen s úzkostí a stresem při návštěvě lékaře, který se zpravidla projevuje velkými obavami a panickou hrůzu ve chvíli kdy překročí práh čekárny či ordinace. K typickým projevům pak patří především studený pot a zrychlený tep. Ty se často objevují už jen při samotném pomyšlení nebo zmínce o lékařských vyšetřeních či návštěvě lékaře.

I když syndrom bílého pláště není tak závažný jako trvalá hypertenze, může vést k chybné diagnostice a nesprávné léčbě. Pacienti s tímto syndromem mohou být nesprávně léčeni léky na vysoký krevní tlak, a to může vést k dalším zdravotním problémům, jako je motání hlavy a kolapsy. Důležité je, aby lékař stanovil diagnózu až po několika měřeních, a pacienti si měřili svůj krevní tlak také doma v klidném prostředí, jako to dělala i moje babička​.

Pro účinnou diagnostiku syndromu bílého pláště může lékař doporučit nosit zařízení, které monitoruje krevní tlak po delší dobu. Syndrom bílého pláště má zpravidla psychický původ a řešit se dá jen pokud si uvědomíte, že se jedná o strach, úzkost a stres, a s těmito emocemi lze pracovat. Před návštěvou lékaře je doporučeno provádět dechová cvičení, mít s sebou uklidňující doprovod, poslouchat relaxační hudbu nebo se rozptýlit čtením. Důležité je také otevřeně o svých pocitech a obavách hovořit s ošetřujícím lékařem​.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: