Čtvrtek, 18 července 2024
DomůPřírodaNejvětší masožravé rostliny světa: Fascinující lovci živočichů

Největší masožravé rostliny světa: Fascinující lovci živočichů

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Masožravé rostliny jsou fascinující skupinou organismů, které se odlišují od běžných rostlin svými schopnostmi lovit a trávit živočišnou kořist. Ty největší mají schopnost „pozřít“ i velké živočichy, jako jsou hadi nebo drobní hlodavci. Zde jsou některé z největších masožravých rostlin světa.

Rosnatka obrovská (Nepenthes rajah)

Tuto masožravou rostlinu najdete na Borneu. Je jednou z největších rosnatek na světě a dokáže chytat a trávit drobná zvířata – například menší hlodavce. Rostlina umí transformovat svoje listy v duté nádoby naplněné trávicí tekutinou. Jakmile se do nich dostane kořist, enzymy v trávicí tekutině začnou rozkládat její tělo.

Darlingtonia kalifornská (Darlingtonia californica)

Tato rostlina se nachází převážně v Kalifornii a Oregonu a patří mezi masožravé rostliny známé jako hadovky. Její květy jsou velmi podobné hadům a podobně jako hadi dokáže chytat i kořist. Má speciálně modifikovaný list, který tvoří past pro hmyz přistávající na květu.

Brocchinia reducta

Tento druh rosnatky je endemickým druhem Venezuely. Brocchinia reducta je vůbec jediným druhem rosnatky, která roste v Jižní Americe. Je schopna chytat velké množství hmyzu a další drobnou kořist, kterou poté tráví v duté části listů.

Kobercová rosnatka (Sarracenia)

Kobercové rosnatky se nacházejí v Severní Americe a patří mezi největší masožravé rostliny v této oblasti. Mají speciálně modifikované listy, které vypadají jako nádoby s kapkovitou tekutinou na dně. Hmyz, který se pokouší vylézt na listy, sklouzne do tekutiny, kde je tráven enzymy.

Roridula dentata

Tato rostlina pochází z Jižní Afriky a má speciální chlupy, které jsou pokryty lepkavou kapalinou. Chlupy dokáží chytit drobný hmyz, který je poté tráven v trávicích žlázách na listech. Roridula dentata se však spoléhá také na symbiotický vztah s mravenci, kteří chrání rostlinu před predátory a výměnou získávají sladkou tekutinu ze žláz na listech rostliny.

Vodní masožravé rostliny (Utricularia)

Masožravé rostliny se vyskytují také v podobě vodních rostlin. Jedním z největších druhů je Utricularia nelumbifolia, která roste v Jižní Americe. Na svých listech má malé úkryty, které obsahují lepkavou tekutinu, do které se chytá kořist. Jakmile hmyz uvízne v úkrytu, je tráven enzymy.

Příroda je plná fascinujících zvířat i rostlin a masožravky jsou toho skvělým důkazem. Je fascinující sledovat jakými důmyslnými mechanismy pro chytání a trávení kořisti disponují. Ačkoli působí exoticky a tajemně, mnoho z nich můžeme pěstovat i v domácnostech jako pokojové rostliny.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: