Čtvrtek, 18 července 2024
DomůFinanceProč a jak vzniká inflace

Proč a jak vzniká inflace

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Inflace je oslabení reálné hodnoty dané měny vůči zboží a službám, které spotřebitel kupuje. Například když si jdete koupit svou oblíbenou čokoládu, ale najednou zjistíte, že stojí víc než minule. Pokud se ve to děje se spoustou dalšího zboží v obchodech, je to inflace.

Inflace může nastat ze dvou důvodů. První spočívá v tom, že lidé chtějí kupovat víc věcí, než továrny dokáží vyrobit. Je to podobné jako když na narozeninovou párty přijde hodně dětí, ale k dispozici je málo zákusků. Když všichni nějaký chtějí, může se stát, že každý dostane jen kousek nebo na se někdo nedostane vůbec.

Druhým důvodem mohou být zvýšené náklady na výrobu věcí. To se stává, když zdraží suroviny potřebné k výrobě nebo když zaměstnanci továrem požadují víc peněz za svou práci. Tím se zvýší náklady na výrobu, a to se samozřejmě promítne do vyšší ceny pro koncového spotřebitele.

Inflace může mít na společnost různé dopady. Zvyšování cen je těžké zejména pro lidi, kteří mají konzistentní příjem, jako jsou například důchodci nebo zaměstnanci, kterým se mzda nezvyšuje. Za stejné peníze si totiž koupí méně věcí. Na druhé straně, lidé, kteří mají dluhy v púodobě hypoték či jiných úvěrů, mohou zjistit, že jejich splácení je pro ně snazší, neboť peníze, které vydělávají, mají větší hodnotu než dříve.

Centrální banky se snaží udržet inflaci pod kontrolou. Dělají to tím, že mění úrokové sazby nebo regulují množství peněz v oběhu. Cílem je, aby inflace nebyla příliš vysoká ani příliš nízká, protože obě situace představují pro ekonomiku problém.

Inflace je tedy něco jako puzzle. Je důležité ji správně pochopit a řídit, aby byla udržována v rovnováze, což pomáhá ekonomice růst a zároveň chrání hodnotu peněz, které lidé vydělávají a utrácejí.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: