Čtvrtek, 17 října 2024
DomůFinancePřijetí eura? Proboha, jenom to ne!

Přijetí eura? Proboha, jenom to ne!

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Po letošním novoročním projevu prezidenta republiky Petra Pavla, ve kterém zmínil naléhavou potřebu brzkého přijetí eura se opět rozvířila diskuse o tom, zda euro přijmout, nebo vyčkávat. Česká republika, jako člen Evropské unie, se sice v rámci procesu přistoupení k EU zavázala jednotnou evropskou měnu přijmout, avšak neexistuje pevně stanovený termín, do kdy tak musí učinit.

Pokud by Česká republika nakonec euro nepřijala, nejednalo by se o porušení závazků vůči Evropské unii, protože, jak jsem zmínil výše, neexistuje pevně stanovený termín pro jeho přijetí. Smlouvy EU sice očekávají, že všechny členské státy, kromě Dánska a Spojeného království (které mělo výjimku před svým odchodem z EU), euro přijmou, ale zároveň neukládají sankce za nedodržení tohoto plánu.

Osobně se řadím k odpůrcům eura. Národní měnu považuji za jeden z posledních symbolů české státnosti, které nám po vstupu do Evropské unie zbyly a jsem hrdý na to, že ji máme. Přestože existují argumenty pro přijetí jednotné evropské měny, mnoho lidí, včetně mě, se proti této změně staví. A proč?

Jedním z hlavních argumentů pro zachování koruny je udržení hospodářské suverenity. Měnová politika je klíčovým nástrojem národní ekonomiky a vlastní měna umožňuje České národní bance (ČNB) nezávisle regulovat úrokové sazby a inflaci. To je zásadní pro reagování na domácí ekonomické podmínky. Vlastní měna dává zemi větší flexibilitu při reagování na ekonomické krize. Například během globální finanční krize v roce 2008 mohla Česká republika uplatnit vlastní měnovou politiku, aby zmírnila její dopady na domácí ekonomiku.

Dalším důležitým aspektem je kontrola nad inflací. S vlastní měnou má Česká republika lepší možnosti reagovat na domácí inflační tlaky, na rozdíl od eurozóny, kde je měnová politika jednotná a nemusí vždy vyhovovat potřebám všech členských zemí. V oblasti mezinárodního obchodu zas může česká koruna pomoci udržet konkurenceschopnost českého exportu. Slabší měna zvýhodní exportéry tím, že jejich zboží a služby budou v zahraničí levnější, zatímco přijetí eura by mohlo vést k posílení měny, a to by zřejmě negativně ovlivnilo exportní sektor.

Koruna je také symbolem národní identity a suverenity. Její zachování může být vnímáno jako projev hrdosti a nezávislosti. České bankovky jsou navíc unikátní i díky svému vzhledu, který odráží bohatou historii a kulturu naší země. Každá nominální hodnota má svůj vlastní design, věnovaný významným českým historickým postavám a osobnostem, jako jsou prezidenti, vědci, umělci a literáti. Tento přístup nejenže dodává bankovkám estetickou hodnotu, ale také slouží jako vzdělávací nástroj o české historii a kultuře.

A konečně, přechod na euro by přinesl významné jednorázové náklady spojené s výměnou měn, školením zaměstnanců, aktualizací systémů a automatů, což by zatížilo jak veřejný, tak soukromý sektor. A to zejména v této době není žádoucí. Všechny tyto faktory představují důležité aspekty, které je třeba zvážit při rozhodování o přijetí eura ve prospěch zachování české koruny.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: