Čtvrtek, 18 července 2024
DomůPřírodaMount Everest - překonání nejvyšší hory světa je extrémní výzvou plnou nebezpečí

Mount Everest – překonání nejvyšší hory světa je extrémní výzvou plnou nebezpečí

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Mount Everest, někdy známý také jako Chomolungma, je se svou výškou 8848 metrů nad mořem nejvyšší horou světa. Nachází se v pohoří Himálaj v Nepálu a Tibetu a pro mnoho horolezců z celého světa představuje jeho pokoření jednu z největších výzev.

První úspěšný výstup na Mount Everest se uskutečnil v roce 1953, kdy Edmund Hillary z Nového Zélandu a Tenzing Norgay z Nepálu zdolali jeho vrchol. Od té doby se na horu vydaly stovky horolezců z celého světa. Přesto výstup na Mount Everest zůstává i nadále extrémně náročnou dsciplínou.

Pro horolezce je cesta na Mount Everest fyzicky i psychicky náročná. Trasa na vrchol začíná v base campu ve výšce 5364 metrů a vede přes několik výškových táborů. Nejvyšší z nich, tzv. Camp 4, se nachází ve výšce 7920 metrů. Z něj horolezci putují na samotný vrchol a musí přitom překonat řadu nebezpečí, včetně extrémního mrazu, náročného terénu a náchylnosti k výškové nemoci.

Navzdory všem těmto nebezpečím sní mnoho horolezců stále o tom, že jednoho dne dosáhnou vrcholu této velehory. Aby se jejich sen vyplnil, musí projít důkladným tréninkem a získat nezbytné zkušenosti v horolezectví. Musí také splnit řadu předpokladů, včetně tělesné zdatnosti, výdrže a znalosti technik alpinismu.

Mnoho horolezců v posledních letech zdolalo vrchol nevyšší hory světa s pomocí špičkového vybavení a zkušených průvodců. Nicméně, jak ukazuje nedávná tragédie z roku 2019 při které zemřelo během výstupu 10 lidí, pokoření Mount Everestu přináší stále vysoké riziko.

V každém případě Mount Everest zůstává symbolem neuvěřitelné síly a vytrvalosti, jakých jsou lidé schopni dosáhnout. Je třeba mít na paměti, že samotný výstup zahrnuje nejen fyzickou a technickou přípravu, ale také zodpovědné rozhodování, pečlivé plánování a respektování přírodních sil.

V současné době se na horu vydává stále více horolezců a turistů, a to má vliv i na životní prostředí v oblasti a na místní komunity. Proto je důležité respektovat zásady udržitelného turismu a zachovat zdejší přírodní krásy pro budoucí generace.

Nejvyšší hora světa, Mount Everest, je tedy nejen symbolem výjimečnosti lidského úsilí, ale také nám připomíná, jak důležité je chránit a respektovat přírodní krásy naší planety.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: