Čtvrtek, 18 července 2024
DomůPřírodaObři mezi námi: 7 největších živočichů planety

Obři mezi námi: 7 největších živočichů planety

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Naší planetu obývá řada úchvatných obřích živočichů, od desetimetrových hadů až po velryby měřící téměř 30 metrů. V tomto článku vám představíme ty největší z nich.

Plejtvák obrovský – největší živočich naší planety

Plejtvák obrovský je největším živočichem naší planety. Dosahuje až třicetimetrové délky a váží přes 170 tun. Jeho obrovské tělo není jen největší, ale má také fascinující schopnost se ponořit se do obrovských hloubek oceánů, a to často až 1500 metrů pod vodní hladinu. Plejtváci obrovští jsou proslulí také tím, že migrují na dlouhé vzdálenosti, při svých cestách vyhledávají místa bohatá na potravu a oblasti vhodné k rozmnožování. Také disponují unikátním způsobem komunikace, kdy vydávají hlasité zpěvy, které dokážou pronikat stovkami kilometrů podmořského prostředí.

Kondor andský – největší pták světa

Kondor andský je s rozpětím křídel až 3,3 metru považován za největšího létajícího ptáka na světě. Obývá Andy a pobřežní oblasti západní části Jižní Ameriky. Je známý svou schopností klouzavého letu, při kterém k dosažení výšky využívá termální vzdušné proudy. Kondor andský má výrazné černé peří s bílým límcem kolem krku a v případě samců i velké červené skvrny na hlavě. Tento obr je sice posvátným symbolem v mnoha andských kulturách, přesto jeho populace čelí hrozbám v podobě ztráty přirozeného prostředí a otrav z mršin, kterými se živí.

Slon africký – největší suchozemský živočich

Slon africký patří k suverénním obyvatelům afrických savan a lesů. Je to nejen největší suchozemský živočich, ale také fascinující symbol divoké přírody. Samci tohoto druhu mohou dorůstat do výšky až 3,3 metru a vážit přes 5 tun. Sloni jsou známí svými komplexními sociálními strukturami, dlouhodobými vazbami a vynikající pamětí. Mají také velmi rozvinutý emocionální život, který se projevuje například smutkem při ztrátě člena skupiny. Kvůli odlovu pro slonovinu a ztrátě přirozeného prostředí jsou dnes sloni afričtí ohroženým druhem.

Tygr sibiřský – Největší kočkovitá šelma

Tygr sibiřský je největší a nejsilnější kočkovitá šelma na planetě. S délkou těla až 3,5 metru a hmotností přes 300 kg, je skvěle přizpůsoben k přežití v drsných podmínkách sibiřských lesů. Tygr má hustou srst, která mu pomáhá udržet teplo, jeho tlapy slouží jako přirozené sněžnice a umožňují mu tak efektivní pohyb v hlubokém sněhu. Přestože je tento tygr považován za samotářského lovce, bylo zaznamenáno i jeho sociální chování, zejména v období páření a při výchově mláďat.

Anakonda velká – největší had světa

Anakonda velká je nejen největším hadem na světě, ale také jedním z největších predátorů deštných pralesů. Dosahuje délky 10 metrů a její váha mnohdy překračuje 200 kilogramů. Anakonda je schopna ulovit a spolknout obrovskou kořist, včetně kapybar, krokodýlů nebo jaguárů, a to i díky své schopnosti vyčkávat dlouhé hodiny nehybně ve vodě na nic netušící kořist. Anakondy se nejčastěji vyskytují v bažinatých oblastech a pomalu tekoucích řekách Jižní Ameriky.

Karcharodon megalodon – Největší dravec historie

Karcharodon megalodon byl obřím žralokem dosahujícím délky téměř 20 metrů. Předčil tak všechny dnešní žraloky a většinu mořských savců. Žil v období od raného miocénu do pliocénu a byl jedním z největších a nejstrašnějších mořských predátorů své doby. Megalodonova obrovská čelist a zuby, některé až 18 cm dlouhé, byly uzpůsobeny k trhání velkých kousků masa kořisti, kterou byly zpravidla pravěké velryby a mořští savci. Přestože tento obr již vymřel, zůstává objektem fascinace a studia, a nalezené fosilie jsou svědkem jeho existence a velikosti.

Hroch obojživelný – Největší z hrochů

Hroch obojživelný patří k dominantním obyvatelům afrických vodních biotopů a s hmotností dosahující téměř 3,5 tuny patří k největším suchozemským savcům. Jeho masivní tělo s velkou hlavou a silnou kůží je ideální pro život ve vodním prostředí, kde tráví většinu svého života. Hroch má ve vodě úctyhodnou rychlost a agilitu a dokáže pod hladinou strávit až 5 minut bez nadechnutí. Ačkoliv působí klidně, je to jeden z nejnebezpečnějších afrických savců, který je schopen bránit své teritorium s neuvěřitelnou silou a obratností. Má také klíčovou roli v ekosystému, protože svými pohyby ve vodních cestách vytváří kanály a svými exkrementy obohacuje vodní prostředí živinami.

Těchto sedm živočichů představuje jen malou ukázku toho, jak různorodý a fascinující je život na naší planetě. Setkat se s těmito obřími tvory může být úchvatné a někdy i děsivé. Proto je důležité je respektovat a chránit jejich přirozené prostředí, aby mohli žít i v budoucnu.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: