Čtvrtek, 18 července 2024
DomůZdravíNosní kapky mohou vyvolat dlouhodobou závislost

Nosní kapky mohou vyvolat dlouhodobou závislost

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Nacházíme se uprostřed zimy a mnoho z nás je nastydlých a má ucpaný nos. Hůře se nám dýchá a v takové chvíli jsou nosní kapky nebo sprej doslova spásou. Jenže, koho by napadlo, že používání těchto přípravků může vést k závislosti.

Závislost na nosních kapkách a sprejích je stále častějším problémem. Přestože tyto přípravky dokáží poskytnout okamžitou úlevu, jejich nadměrné užívání může vést k závislosti a dalším zdravotním komplikacím. Nosní kapky totiž často obsahují vazokonstrikční látky, které zužují krevní cévy ve sliznici nosu a tím ho uvolňují. Problém nastává v momentě, kdy si tělo na tyto látky vytvoří závislost a bez jejich přísunu nedokáže udržet normální stav nosní sliznice.

Závislost se může rozvinout velmi rychle, často už po několika dnech. Uživatelé zjistí, že mají potřebu častějšího kapání, aby si udrželi pocit otevřeného nosu, a to situaci jen zhoršuje. Jakmile se vyvine závislost, je velmi obtížné se jí zbavit. Nosní sliznice se stává nadměrně zduřelou a zánětlivou. Průvodním jevem je pak trvalý pocit ucpaného nosu, který uživatele nutí k dalšímu a dalšímu používání nosních kapek.

A vím o čem mluvím, sám jsem závislost na nosních kapkách prodělal. Po jejich cca dvoutýdenním užívání v době nachlazení jsem měl pak každý večer ucpaný noc a jediná pomoc spočívala v jejich dalším přísunu. Postupem týdnů a měsíců se to jen zhoršovalo. Zatímco z počátku stačilo kapat jen večer, později to bylo i v poledne a nakonec třikrát denně. Samozřejmě se přidaly projevy v podobě pálení v nose a pocitu vyschlého nosu. To trvalo víc než tři roky.

Léčba takové závislosti může vyžadovat odbornou pomoc. V některých případech bude nutný i lékařský zákrok, jako je například odstranění části nosní sliznice, aby se obnovil její normální stav. Kromě toho mohou být užitečné alternativní metody léčby, jako je používání nosních sprejů na bázi mořské vody, které pomáhají udržovat nosní sliznici vlhkou a čistou bez rizika závislosti. Mě lékař naordinoval kapky na bázi kortikoidů, ale moc to nezabíralo. Nakonec jsem zkusil jednu lahvičku kapek průběžně doplňovat vodou a její obsah tak dokola ředit. Používal jsem ji takto asi tři čtvrtě roku. Po jejím vysazení byla závislost pryč. Co ale nezmizelo je poškození sliznice. Pocit suchého nosu přetrval i po deseti letech.

Abyste předešli závislosti, je důležité používat nosní kapky pouze podle doporučení a ne delší dobu, než je nutné. Pro ty, kteří chtějí získat úlevu od ucpaného nosu bez rizika závislosti, existují bezpečnější alternativy, jako je použití sprejů s izotonickým roztokem mořské vody nebo fyziologického roztoku. Tyto přípravky pomohou zvládnout příznaky ucpaného nosu a zároveň minimalizují riziko vzniku závislosti.

Zajímavé je, že nosní kapky a spreje, které mohou vyvolat závislost a způsobit nevratné změny na nosní sliznici, jsou volně dostupné v lékárnách bez lékařského předpisu. A to usnadňuje jejich nadměrné a nekontrolované používání. Mnoho lidí si při jejich aplikaci neuvědomí rizika spojená s jejich dlouhodobým používáním a může si nevědomky vypěstovat závislost. A ruku na srdce, kdo z nás u těchto volně prodejných přípravků pročítá příbalové letáky.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: