Čtvrtek, 18 července 2024
DomůJídlo a pitíKřen - ostrá zelenina s mnoha léčivými účinky

Křen – ostrá zelenina s mnoha léčivými účinky

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Křen je kořenová zelenina, která má ostrou chuť a výraznou vůni. Je oblíbeným kořením a dochucovadlem v mnoha zemích, zejména v Evropě a Asii. Kromě toho má křen také mnoho léčivých vlastností, které mu dávají významné místo v tradiční medicíně.

Léčivé účinky křenu jsou dány především jeho složením. Křen obsahuje mnoho látek s antibakteriálními, antioxidačními a protizánětlivými účinky. Mezi tyto látky patří flavonoidy, isothiokyanáty, kyselina askorbová, kyselina listová, vitamín B6, vápník, draslík a hořčík.

Zde jsou některé z léčivých účinků křenu:

Podporuje trávení: Křen obsahuje enzymy, které pomáhají trávit potravu. Stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a pomáhá tak trávit těžké jídlo.

Zlepšuje imunitu: Křen obsahuje vysoké množství vitamínu C, který je známý svými imunitními účinky. Vitamín C podporuje tvorbu bílých krvinek a chrání tělo před infekcemi.

Zlepšuje kardiovaskulární zdraví: Křen obsahuje hořčík, který je důležitý pro zdraví srdce a cév. Hořčík pomáhá udržovat srdeční tep a reguluje krevní tlak.

Pomáhá snižovat bolest: Křen obsahuje látky, které mají protizánětlivé vlastnosti. Tyto látky pomáhají snižovat bolest a zánět.

Podporuje detoxikaci: Křen obsahuje látky, které podporují detoxikaci těla. Tyto látky pomáhají odstraňovat toxiny a čistit játra.

Podporuje zdraví dýchacích cest: Křen obsahuje látky, které podporují zdraví dýchacích cest. Tyto látky pomáhají snižovat zánět a otoky v dýchacích cestách.

Pomáhá bojovat s rakovinou: Křen obsahuje látky, které mají antioxidační vlastnosti. Tyto látky pomáhají chránit tělo před poškozením volnými radikály, což může snížit riziko vzniku rakoviny.

Křen se může používat v různých formách – čerstvý, nastrouhaný, vařený nebo marinovaný. Může se přidávat do salátů, sendvičů, polévek, omáček a mnoha dalších pokrmů. V tradiční medicíně se křen používá k léčení různých zdravotních problémů, jako jsou nachlazení, kašel, bolesti kloubů, bolesti hlavy a žaludeční potíže.

Přestože má křen mnoho léčivých vlastností, není vhodný pro každého. Lidé s citlivým žaludkem by měli křen konzumovat opatrně, protože jeho ostrá chuť a vůně mohou způsobit žaludeční potíže. Pozor by si také měli dávat lidé s onemocněním ledvin. Křen obsahuje vysoké množství draslíku, a to pro ně může být  může být škodlivé.

V případě, že si nejste jisti, zda je pro vás křen vhodný, je vždy lepší se poradit s odborníkem. Nicméně, pokud si křen dopřejete v mírných dávkách a s ohledem na své zdravotní podmínky, může být pro vás prospěšný a přinést vám potěšení z jeho ostré chuti a vůně.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: