Čtvrtek, 18 července 2024
DomůCestováníDeset nejhorších leteckých katastrof v historii, které si vyžádaly mnoho lidských životů

Deset nejhorších leteckých katastrof v historii, které si vyžádaly mnoho lidských životů

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Letecké katastrofy jsou tragickou připomínkou toho, jak důležité je bezpečí v letectví. I přes mnoho opatření a zlepšení v technologiích, došlo v historii letectví k mnoha katastrofám, které si vyžádaly životy řady lidí. Zde je seznam některých největších leteckých katastrof v historii.

Let American Airlines 191 (1979) – Jedná se o nejhorší nehodu s jediným letadlem v historii Spojených států. Letadlo American Airlines 191 havarovalo hned po startu z letiště v Chicagu a zemřelo při ní 273 lidí.

Tenerife (1977) – Tento incident je nejhorší nehodou v historii civilního letectví. Během katastrofy se na letišti Tenerife na Kanárských ostrovech srazily dvě velká dopravní letadla – let KLM a let Pan Am. Při nehodě zemřelo 583 lidí.

Let Japan Airlines 123 (1985) – Let Japan Airlines 123 se stal nejhorší nehodou v historii jediného letadla. Při nehodě zemřelo 520 lidí. Letadlo havarovalo na hoře Osutaka v Japonsku poté, co u něho došlo k poruše hydrauliky.

Let Malaysia Airlines 370 (2014) – Let Malaysia Airlines 370 zmizel v březnu 2014 během letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. I přes rozsáhlé pátrání nebylo letadlo nalezeno a přesné příčiny nehody zůstávají nejasné. Zahynulo 239 lidí.

Let Swissair 111 (1998) – Let Swissair 111 havaroval nad Atlantickým oceánem poblíž kanadského Halifaxu. Zahynulo všech 229 lidí na palubě. Příčinou nehody byla porucha elektrického systému.

Let Air India 182 (1985) – Letadlo Air India 182 bylo cílem teroristického útoku během letu z Kanady do Indie. Bomby umístěné na palubě explodovaly a způsobily havárii, při které zemřelo 329 lidí.

Let Pan Am 103 (1988) – Letadlo Pan Am 103 bylo sestřeleno během letu nad skotským městem Lockerbie teroristy, kteří umístili bombu na palubě. Zahynulo 270 lidí.

Let Russian Metrojet 9268 (2015) – Letadlo ruské společnosti Metrojet havarovalo poté, co se zřítilo do Sinajské pouště v Egyptě. Zahynulo všech 224 lidí na palubě.

Let Malaysia Airlines 17 (2014) – Letadlo Malaysia Airlines 17 bylo sestřeleno během letu nad východní Ukrajinou. Tuto tragickou událost zavinil pravděpodobně ruský vojenský systém, který omylem sestřelil civilní letadlo. Zahynulo všech 298 lidí na palubě.

Let Turkish Airlines 981 (1974) – Let Turkish Airlines 981 se stal jednou z nejhorších nehod v historii letectví. Letadlo havarovalo po startu z letiště v Paříži a zemřelo při ní 346 lidí. Příčinou nehody byla porucha uzavíracího mechanismu nákladového prostoru letadla.

Tyto katastrofy jsou jen některými z mnoha tragických případů, které se staly v historii letectví. Většina z nich vyvolala velkou pozornost, protože způsobily velké ztráty na lidských životech. Tyto nehody připomínají důležitost pravidelného kontrolního procesu, bezpečnostních opatření a vývoje nových technologií v letectví. Snaží se tak minimalizovat riziko nehod a zajistit bezpečnost lidí na palubě a v okolí letišť.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: