Čtvrtek, 18 července 2024
DomůTrendyFenomén Harry Potter: Jak se stal celosvětovým kultovním hitem

Fenomén Harry Potter: Jak se stal celosvětovým kultovním hitem

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

V roce 1997 odstartovala britská spisovatelka J.K. Rowlingová novou éru fantasy literatury, když vydala první knihu s názvem Harry Potter a Kámen mudrců. Tento okamžik byl počátkem rozsáhlého a úspěšného fenoménu, který si postupně získal fanoušky po celém světě,  a který stál za rozvojem rozsáhlého čarodějnického světa.

Série fantasy románů Harry Potter se odehrává v magickém světě se spoustou kouzel, čarodějnických bytostí a magických předmětů. Hlavním hrdinou je mladý sirotek Harry Potter, který se dozvídá, že je kouzelník, a je součástí světa, o kterém dosud neměl tušení. Během svého dobrodružství se Harry setkává s řadou dalších postav, jako je jeho nejlepší přítel Ron Weasley a inteligentní Hermiona Grangerová, ale také s nepřáteli mezi kterými byl i Lord Voldemort, temný kouzelník, který touží po moci a ovládnutí celé kouzelnické říše.

Svět Harryho Pottera se stal populárním po celém světě. Knihy jsou dostupné v mnoha jazycích a do dnešního dne se jich prodalo přes 500 milionů. Šlo tak o nejúspěšnější knižní sérií v historii a Rowlingová se díky tomu stala jednou z nejbohatších a nejvýznamnějších spisovatelek světa.

Kromě knih inspiroval Harry Potter celou řadu filmů, videoher a muzikálů. Filmy byly vydávány průběžně od roku 2001 do roku 2011 a celosvětově vydělaly přes 7 miliard dolarů. Videohry byly vydávány od roku 2001 a staly se mezi fanoušky této kultovní série velmi populární. Navíc se na trhu objevily různé produkty s tématikou Harryho Pottera, jako jsou například hry na hrdiny, lego stavebnice a kouzelnické předměty, které mohou fanoušci sbírat. Fanoušci se také rádi oblékají do kostýmů postav, tvoří fanouškovská díla a diskutují o světě Harryho Pottera na internetu i na setkáních v reálném světě.

Popularitu Harryho Pottera lze připsat bohatému obsahu, který přináší rozmanité myšlenky a životní lekce. Série vyzdvihuje klíčová témata jako je přátelství, láska, odvaha, akceptace rozdílnosti a loajalita. Navíc podporuje hodnoty jako je sebeobětování, odpor proti předsudkům, sílu jednoty a neustálý boj za spravedlnost a dobro.

Svět Harryho Pottera poskytl inspiraci i pro vznik řady turistických atrakcí, z nichž vynikají tematické části Universal Studios v Hollywoodu a Orlandu. Tyto parky nabízí autentickou imitaci světa knih, včetně kouzelnických obchodů, restaurací a zážitkových atrakcí. Navíc návštěvníci mohou navštívit reálná místa natáčení filmů, jako je například scéna na nádraží King’s Cross.

Fenomén Harry Potter ilustruje neuvěřitelnou moc, kterou mohou mít knihy na kulturu a společnost. Tato série překročila hranice literatury a stala se globálním fenoménem, oslovujícím lidi z různých zemí, kultur a generací. Příběh Harryho Pottera nám připomíná význam zábavných, inspirujících příběhů, které nás zároveň učí porozumět sami sobě a světu kolem nás.

 

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: