Čtvrtek, 18 července 2024
DomůNáboženstvíNa Hromnice o hodinu (a dvacet minut) více…

Na Hromnice o hodinu (a dvacet minut) více…

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Na druhý únorový den připadají Hromnice – významný lidový svátek, ve kterém se prolínají křesťanské a pohanské tradice. Svátek má původ v pohanství a pojí se zejména s kultem boha Peruna, vládce hromu, blesku a deště, který byl jako jeden z nejsilnějších slovanských bohů symbolem ochrany a síly. Jeho uctívání zahrnovalo očistné a ochranné rituály, které se prováděly s příchodem jara a spočívaly v zapalování posvátných ohňů, zahánění zlých duchů a vítání nového cyklu přírody a života. Byly symbolem probuzení přírody ze zimního spánku a příchodu nového ročního období​​​.

Postupem času byly tyto slovanské zvyky přetvářeny a integrovány do křesťanských svátků, jakým jsou například Hromnice. Tradice zapalování ohňů a vyhánění zlých duchů se začaly objevovat v křesťanských obřadech v podobě svěcení svící, tzv. hromniček, které měly společně s modlitbami chránit stavení a jeho obyvatele před přírodními katastrofami, hromy a blesky. Není divu, že lidé Hromničky pečlivě schraňovali, aby je měly celý rok po ruce.

V křesťanství odpovídají Hromnice svátku Uvedení Páně do chrámu a jsou spojeny s biblickým příběhem o Marii a Josefovi, kteří přinesli malého Ježíše do jeruzalémského chrámu, aby ho zde zasvětili Bohu​​. Na tomto příkladu můžeme vidět, jak byly původní slovanské tradice a zvyky postupně adaptovány a přetvářeny v rámci křesťanského kontextu tak, aby si zachovaly svůj původní význam a symboliku.

Hromnice se také pojí s řadou pranostik, které předpovídají počasí a blížící se jaro. Nejznámější z nich, Na Hromnice o hodinu více, naznačuje, že tento den je o hodinu delší než v době zimního slunovratu. To ale není tak úplně pravda! Na území České republiky je to přibližně hodina a 20 minut. A zde jsou některé další pranostiky související s Hromnicemi:

 • Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.
  Vyjadřuje, že kolem Hromnic se začínají projevovat první známky jara, jako je zpěv skřivanů.
 • Svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více.
  Podobá se americkému Dni svišťů, kde slunečné počasí naznačuje delší zimu.
 • Zelené Hromnice – bílé Velikonoce.
  Pokud je na Hromnice tepleji a příroda se probouzí, Velikonoce budou pravděpodobně chladné.
 • O Hromnicích je hospodáři milejší vlk na dvorku, nežli slunce na obloze.
  Tento výrok poukazuje na to, že teplé a slunečné počasí není vždy dobrým znamením.
 • Leze-li jezevec o Hromnicích z díry, za čtyři neděle zpátky zas pílí.
  Předpovídá, jak dlouho potrvá zima.
 • Na Hromnice jasná noc – bude ještě mrazů moc.
  Jasná noc naznačuje, že zima ještě neskončila.
 • Když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho ještě se povleče.
  Tání sněhu na Hromnice znamená, že zima bude ještě dlouho trvat.
 • Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro.
  Chladné počasí naznačuje brzký příchod jara.

Tyto lidové tradice a pranostiky reflektují hluboké propojení našich předků s přírodou a cyklickým během roku​.

V současnosti představují Hromnice směsici starých tradic a moderních zvyků. Zachovávají si však svůj původní význam oslavy světla, naděje a blížícího se jara. Svíčky zapalované v tento den nejsou jen památkou na dávné rituály, ale také symbolem světla, které rozptyluje tmu a může do našich domovů přinést pocit bezpečí a tepla.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: