Čtvrtek, 17 října 2024
DomůKulturaArabela: Kvůli těžké nehodě herečky musel režisér měnit plány

Arabela: Kvůli těžké nehodě herečky musel režisér měnit plány

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Od 7. ledna mohou televizní diváci zavzpomínat na legendární československý seriál Arabela. TV Nova ho zařadila do svého programu na nedělní podvečer, kdy odvysílá vždy dva díly za sebou.

Seriál z pera Miloše Macourka a Václava Vorlíčka, který ho i režíroval, vznikl v roce 1980 na objednávku západoněmecké stanice WDR a byl natočen tak, aby nebylo poznat, že se děj odehrává ve východním bloku. První díl seriálu měl premiéru 25. prosince 1980.

Děj příběhu se odehrává ve dvou odlišných světech – v říši lidí a říši pohádek. Hlavní postava seriálu, pan Majer, je vypravěčem pohádek v televizi. Jednoho dne najde při natáčení malý zvoneček, a když na něj zazvoní, objeví se tajemná postava jménem Rumburak, kouzelník, který tvrdí, že splní každé jeho přání. Díky zvonečku a jeho interakci s Rumburakem se pan Majer dostává do pohádkové říše, což je klíčový moment v ději seriálu, který rozpoutá řadu nečekaných a fantastických událostí, přesahujících hranice běžné reality a spojující svět pohádkové říše s každodenním životem Majerovy rodiny. Hlavní postavy říše pohádek tvoří kromě Rumburaka i královská rodina v čele s králem Hyacintem, jeho dcerami Arabelou a Xénií a čarodějem první kategorie panem Vigo. Arabela je hodná a prostá, zatímco Xénie je pyšná a panovačná. Čaroděj Rumburak chce ovládnout říši pohádek, a proto vstupuje do televizního vysílání a upravuje pohádky vyprávěné panem Majerem, čímž způsobuje chaos v jejich ději a tím i v celé pohádkové říši. Princezna Arabela se mezitím zamiluje do Petra, syna pana Majera, zatímco její sestra Xénie se snaží modernizovat říši pohádek a „obohatit“ ji o prvky ze světa lidí. Rumburak, který je posedlý Arabelou, je ochoten zničit celou pohádkovou říši, jen aby ji získal. To se mu ale nepovede a seriál končí happyendem, když říši pohádek osvobodí Fantomas a Petr s Arabelou se vezmou.

V seriálu si zahráli známí čeští herci, legendy té doby – Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Stella Zázvorková, Vladimír Menšík, Jiří Sovák, František Filipovský a Iva Janžurová. Kvůli akcentu Jany Nagyové, která ztvárnila Arabelu, byl její hlas nadabován Libuší Šafránkovou. Zajímavostí je, že Jana Nagyová a Dagmar Patrasová, které hrály v Arabele sestry, se poprvé setkaly už ve filmu Smrt stopařek.

Seriál byl populární nejen v Československu, ale i v dalších zemích, například v Jugoslávii, Bulharsku, Rumunsku a zejména v Západním Německu, kde byl odvysílán pod názvem Die Märchenbraut (Pohádková nevěsta). Postava Rumburaka později získala svůj vlastní televizní film Rumburak z roku 1984 a v roce 1993 se tvůrci rozhodli natočit druhou řadu seriálu, tentokrát pod názvem Arabela se vrací. Ta ale nedosáhla takové popularity jako původní série.

Jana Andresíková, která si v Arabele zahrála roli čarodějnice, měla během natáčení těžkou dopravní nehodu. Kvůli závažným zraněním, jejichž následky pociťovala celý život, se proto nemohla účastnit dokončovacích prací a musela být nadabována Janou Dítětovou. V této souvislosti je zajímavým faktem to, že těžkosti seriálové čarodějnici předpověděla její herecká kolegyně Helena Růžičková. V jednom z rozhovorů Andresíková uvedla, že jí Helena vzala za ruku, těžce polkla a řekla: „Holka, promiň, ale už jsi skončila…, přestaneš žít svůj život a od té chvíle budeš žít jen svůj osud… Někdy to bude velmi těžké, ale zvládneš to. Jsi silná žena.“ Podle Andresíkové se to opravdu vyplnilo a ona, spíš než život, žila svůj osud.
Stejně jako v jiných filmových dílech, najdeme i v Arabele drobné chyby a nesrovnalosti. Například v epizodě Rumburakova pomsta jsou v jednom záběru vidět čtyři prsteny, přestože seriál zmiňuje jen tři. Další chybu může pozorný divák zaznamenat ve scéně, kdy si pan Majer po návratu z blázince bere prášek na bolest hlavy a zapíjí ho vodou ze sklenice. Když ji položí na stůl a čaroděj Vigo ho promění v jezevčíka, sklenička ze scény nečekaně zmizí. Jiná chyba se objevuje v okamžiku, kdy Arabela cestuje za pomoci prstenu do říše lidí. Před přesunem drží létající kufr v pravé ruce, ale po střihu ho má v ruce levé. Pozornému oku neunikne ani to, že se Mařenka a Honzík v jednom záběru chystají vletět na létajícím kufru do vlaku, který má podobu klasického „motoráku“. Když se ale ocitnou uvnitř, jsou ve standardním kupé, které motorové vozy nemají. Navíc, okno, které pro vstup do vlaku použijí, se dá ve skutečnosti otevřít jen napůl. V epizodě Civilizace si žádá své je, v momentě, kdy Honzík a Mařenka couvají automobilem z perníkové chaloupky, zase vidět, že zeď není z perníku. A pokud se trochu orientujete v ornitologii, pak si všimnete, že havran, do kterého se přeměňoval Rumburak, není ve skutečnosti havran, ale krkavec, který je proti havranovi mnohem větší. Jeho chovatel Viktor Čahoj na tuto chybu režiséra Vorlíčka několikrát upozorňoval, ale ten už nechtěl přepisovat scénář.

Arabela představuje nejen nostalgickou cestu do světa fantazie a pohádek, ale nahlíží i do hlubších aspektů lidské povahy a vztahů. Přestože seriál obsahuje drobné nesrovnalosti a chyby, které dodávají dílu určitý šarm, jeho hlavní přitažlivost spočívá v nezapomenutelných postavách, kouzelném vyprávění a schopnosti propojit reálný svět s tím pohádkovým. Arabela se tak stala nejen klenotem československé televizní tvorby, ale i důležitým prvkem kulturního dědictví, který překračuje generace a hranice. Návrat seriálu na televizní obrazovky tak nabízí skvělou příležitost připomenout si a znovu prožít jeho kouzlo.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: