Čtvrtek, 18 července 2024
DomůUdálostiSilvestr na ČT: Na tuhle hrůzu platíme koncesionářské poplatky?

Silvestr na ČT: Na tuhle hrůzu platíme koncesionářské poplatky?

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Silvestrovský večer je tradičně časem zábavy a oslav, a Česká televize (ČT1) slibovala představení, které mělo být nezapomenutelným zážitkem. Vysílání s názvem Silvestr – pořád nás to baví mělo divákům nabídnout to nejlepší ze zábavní tvorby posledních sedmi dekád. Očekávalo se, že se diváci setkají s klasickými scénkami, ale i méně známými poklady české televizní zábavy. Moderátorské duo Adéla Gondíková, Richard Genzer a jejich hosté, obléknutí do retro kostýmů, pak měli provést diváky historií televizní zábavy v kulisách imaginárního bytu prezentujícího danou dekádu televizního vysílání. Jejich výkon byl sice standardní, moc humoru a vtipu ale nepřinesl.

Na stránkách televizních programů vypadal koncept slibně. Mělo jít o nostalgický výlet do minulosti s potenciálem připomenout divákům některé z nezapomenutelných momentů české televizní historie. „To jsme měli doma taky!“ pak byla hláška, která měla rezonovat mnoha domácnostmi sledujícími vysílání. To jediné se, díky nostalgickému vybavení bytu moderátorské dvojice, tvůrcům zdařilo.

Jinak, realita byla odlišná. Po několika minutách sledování jsem byl značně zklamaný. Program, rozdělený do sedmi dekád, měl prezentovat hudební a zábavný program dané doby. Avšak způsob, jakým byl tento obsah prezentován, se ukázal jako chaotický a bez souvislostí. Krátké výňatky scének a písní, které byly nesourodě skládány dohromady, způsobily, že celkový výsledek působil spíše jako roztříštěná koláž než jako plynulý a konzistentní program. Zkrátka něco ve stylu pohádky O pejskovi a kočičce co vařili dort.

Nedostatek humoru, ohrané scénky a staré okoukané vtipy akorát přidaly na zklamání. Očekával bych, že se tvůrci „pohrabou“ v televizním archivu a přijdou s nějakými méně profláknutými a neokoukanými dílky. Bohužel se tak nestalo. Magie starých časů, symbolizovaná osobnostmi k jakým patřil například legendární Vladimír Menšík, nemá v dnešní době zřejmě žádnou šanci na renesanční oživení. A tady mě napadá otázka, zda tento typ programu vůbec odpovídá očekáváním a požadavkům dnešních diváků.

K zamyšlení stojí i to, zda tento typ zábavy, který mnozí, stejně jako já, považují za „hrůzu“ včerejšího silvestrovského večera, je opravdu tím, co by měla veřejnoprávní televize nabízet. Zda není čas přemýšlet o tom, jak jsou koncesionářské poplatky využívány k financování televizního obsahu a zda není na čase je konečně zrušit.

Je jasné, že Silvestr 2023 na ČT1 nebyl pro řadu diváků tím, co očekávali. Naštěstí se dalo přepnout na jiné kanály s lepším programem.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: