Čtvrtek, 18 července 2024
DomůUdálostiTakový byl Novoroční projev prezidenta Petra Pavla

Takový byl Novoroční projev prezidenta Petra Pavla

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Novoroční projev prezidenta České republiky Petra Pavla z 1. ledna 2024 byl významným momentem. Prezident se v něm zaměřil na různé aspekty současné společnosti a politiky.

Na začátku se zmínil o tragických událostech, které ovlivnily Českou republiku na konci uplynulého roku, a vyzval k překonání obav a udržení radosti ze života. Pavel zdůraznil, že je důležité nepodléhat paralýze ze strachu a být připraven na krizové situace, ale zároveň si zachovat svobodu.

Dále se hlava státu věnovala domácí politické scéně. Prezident pochválil současnou vládní koalici za její soudržnost a snahu řešit zadlužení země, avšak vytkl její nedostatečnou komunikaci s veřejností a neschopnost přesvědčit občany o potřebě nepopulárních změn. Pavel také kritizoval vulgarizaci politické diskuse a apeloval na politiky, aby se snažili veřejný prostor kultivovat, nikoli znehodnocovat.

Tématem novoročního projevu Petra Pavla bylo i výročí vstupu České republiky do Evropské unie a Severoatlantické aliance a vyzval občany, aby se zapojili do nadcházejících voleb a ovlivnili tak směřování země i EU.

Celý projev byl prvním novoročním projevem prezidenta po deseti letech, čímž obnovil tradici, kterou před ním drželi prezidenti jako Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Havel nebo Václav Klaus, ale kterou narušil Miloš Zeman svým vánočním projevem 26. prosince.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: