Čtvrtek, 17 října 2024
DomůVědaMars: Místo pro život? Co víme o možnosti existence organismů na planetě...

Mars: Místo pro život? Co víme o možnosti existence organismů na planetě Mars

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Mars po dlouhá léta fascinuje lidstvo nejen svou rudou barvou, ale i možností, že by na něm mohly existovat biologické organismy. Od prvního pozorování této planety se vědci a nadšenci do vesmíru zajímají o otázku, zda by Mars mohl být místem pro život. V tomto článku se podíváme na současný stav výzkumu a důkazy týkající se této zajímavé planety.

Snahy najít stopy života na Marsu sahají až do roku 1976, kdy NASA vyslala sondy Viking 1 a Viking 2 na povrch planety. Jejich úkolem bylo pátrat po důkazech biologické aktivity. Sondy objevily některé chemické sloučeniny, které by mohly být spojovány s životem, avšak nebyly nalezeny žádné přímé důkazy o jeho existenci.

V roce 2012 se NASA rozhodla poslat na Mars průzkumné vozidlo Curiosity, které pokračovalo v hledání. Vozítko sice objevilo sloučeniny naznačující biologickou aktivitu, ale přímé důkazy o životě nebyly ani tentokrát prokázány.

V roce 1996 byly v Antarktidě nalezeny meteority pocházející z Marsu. Obsahovaly organické sloučeniny, a to vyvolalo otázku, zda vznikly až po dopadu za Zemi nebo za nimi mohou být chemické procesy na Marsu.

Další vědci argumentují, že Mars nemůže být místem pro život kvůli nedostatečné atmosféře a absenci magnetického pole. Planeta by podle nich nebyla chráněna před kosmickým zářením.

V současnosti vědci stále hledají odpovědi na otázku, zda může být Mars místem s existencí života. V roce 2020 proto NASA vyslala na Mars další autonomní vozidlo – Perseverance, jehož úkolem je hledat důkazy o existenci života na planetě a sbírat vzorky hornin a půdy, které budou později přepraveny na Zemi k další analýze.

Plány do budoucna zahrnují i vyslání lidské posádky na rudou planetu. To by umožnilo provést daleko podrobnější výzkum a aktivně hledat důkazy o existenci života na Marsu. Zároveň vědci pečlivě zkoumají možnosti transformace atmosféry na planetě, aby byla pro život vhodnější. Tato zásadní otázka zůstává otevřená a vyžaduje další zkoumání, než budeme schopni dospět k definitivnímu závěru zda může být Mars místem, kde by život mohl existovat.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: