Čtvrtek, 18 července 2024
DomůVědaVyhubí umělá inteligence lidstvo?

Vyhubí umělá inteligence lidstvo?

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

V posledních letech se čím dál více rozvíjí umělá inteligence (AI). To vyvolává mnoho otázek a obav týkajících se jejího potenciálního vlivu na budoucnost lidstva.

Několik výzkumných pracovníků z americké společnosti OpenAI, včetně bývalého šéfa Sama Altmana, vyjádřilo obavy týkající se možných rizik spojených s přelomovými objevy v oblasti umělé inteligence. Poukazují na možná nebezpečí, která může AI pro lidstvo představovat, pokud by se vymkla kontrole​​.

Jedním z nich je například schopnost provádět autonomní vojenské operace a rozhodovat o životech lidí bez lidského dohledu. Dále by mohlo dojít k narušení kybernetické bezpečnosti a masivním útokům na kritickou infrastrukturu, což by mělo rovněž katastrofické důsledky. Existuje i riziko, že by umělá inteligence mohla být využita k manipulaci s informacemi nebo k šíření dezinformací na globální úrovni a destabilizovala by tak společnosti a politické systémy.

To si zřejmě uvědomuje i Jan Kulveit, vědec z Oxfordské univerzity, který tvrdí, že největším rizikem pro lidstvo v příštích deseti letech nebude jaderná válka nebo pandemie, ale právě rozvoj umělé inteligence. Kulveit zdůrazňuje, že systém inteligentnější než člověk, může lidstvo ohrozit způsobem, kterému nyní nemusíme plně rozumět​​.

Existují ale i odlišné názory. Někteří experti se domnívají, že umělá inteligence sama o sobě lidstvo nevyhubí, ale bude mít významný dopad na pracovní trh a ekonomiku. Podle tohoto přesvědčení nebudou dopady AI, i přes výzvy a rizika, která přináší, nezvratně katastrofální​​.

Důležitým prvkem celé diskuse je etika a bezpečnostní opatření v rámci vývoje této moderní technologie. Je nezbytné, aby se rozvoj umělé inteligence odvíjel právě s ohledem na uvedené aspekty. To umožní předejít potenciálním negativním scénářům, jako je zneužití technologie nebo nečekané vedlejší účinky výkonných AI systémů.

V současnosti se v akademických a technologických kruzích po celém světě vedou intenzivní výzkumy, které se snaží odhalit a pochopit potenciální rizika AI na společnost. To je klíčové pro to, aby vývoj umělé inteligence vedl jen k pozitivním a udržitelným změnám v naší společnosti.

Otázka, zda umělá inteligence představuje hrozbu pro lidstvo, nebo je klíčem k naší budoucnosti, zůstává stále otevřená. S rostoucím pochopením a rozvojem této technologie bude možné se lépe připravit na její potenciální dopady a využít její obrovský potenciál pro dobro lidstva.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: