Čtvrtek, 18 července 2024
DomůPřírodaProč se listy na podzim zbarvují? Vědecký fenomén, který každý rok obdivujeme!

Proč se listy na podzim zbarvují? Vědecký fenomén, který každý rok obdivujeme!

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Podzim je obdobím, kdy se příroda začíná připravovat na zimu, přičemž jedním z nejvýraznějších znaků tohoto období je změna barvy listí. Tento jev má svůj důvod a proces. Proč tedy na pozim listí mění svou barvu?

Listy stromů obsahují chlorofyl, který je důležitý pro fotosyntézu a dává listům jejich zelenou barvu. V podzimních měsících, kdy se dny zkracují a intenzita slunečního záření klesá, začíná být fotosyntéza pro rostliny neefektivní. Ty proto chlorofyl začnou rozkládat a současně ukládat živiny do svých kmenů a kořenů.

S poklesem chlorofylu se na listech objevují pigmenty, které jsou během roku méně výrazné. Jedná se o anthokyany a karotenoidy, které způsobují, že se listy začnou zbarvovat do odstínů červené, oranžové a žluté.

Podzimní změna barvy listů je tedy nejen důsledkem ochlazujícího se počasí, ale jde o přirozený proces, který pomáhá rostlinám zimu přežít. Díky tomu můžeme během podzimu obdivovat nádherně zbarvenou krajinu, která v tu chvíli jedinečný zážitek pro každého milovníka přírody.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: