Čtvrtek, 18 července 2024
DomůUdálostiPrůvody hrůzy: Krampusáci vyrážejí do ulic

Průvody hrůzy: Krampusáci vyrážejí do ulic

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Adventní trhy v České republice jsou v plném proudu a v posledních letech na jejich atraktivitě přidávají pochody krampusů – tajemných alpských čertů. Ti mají své kořeny v předkřesťanských dobách, poznáte je podle děsivého vzhledu, a od 17. století jsou součástí mikulášské tradice. Původním „domovem“ Krampusů byly rakouské Alpy. Odtud postupně pronikli do celého Rakouska a následně i do sousedních států. Charakteristické jsou pro ně chlupaté kostýmy, démonické masky a obrovské rohy, které u diváků budí úžas. Každý krampus je vybaven kravským zvonem, ocasem, vrbovými proutky na šlehání a někdy i řetězem, přičemž na zádech nosí nůši na zlobivé děti​​​​​.

Pokud byste chtěli průvod Krampusů vidět na vlastní kůži, můžete vyrazit na některou z následujících akcí:

Strašidelný rej Krampusáků v Děčíně (3.12.2023): Tato akce se koná v Centru Pivovar Děčín.

Děsiví čerti a Krampusáci v Duchcově (16.12.2023): Tuto strašidelnou show zahájí dvacet krampusáků v Duchcově, kde se bude konat průvod z ulice Masarykova před Kulturním centrem na náměstí Republiky​.

​​Krampuslauf České Budějovice (16.12.2023): Tato akce v Českých Budějovicích nabídne průvod přes 500 čertů na trase delší než 1000 metrů.

Krampus Fire show v Jihlavě (17.12.2023): V OC Březinky v Jihlavě se objeví děsiví krampusáci z ČR i zahraničí​.

Pekelná neděle v Týně nad Vltavou (17.12.2023): Třetí adventní neděle bude patřit oblíbeným „Krampusákům“.

Další zajímavé akce s krampusy budou konat v různých městech, jako jsou Hynkov (9.12.), Louny (11.12.), Sokolov (10.12.) a mnoho dalších, kde návštěvníky čekají různé ohnivé show, průvody a další atrakce​

Krampusové přinášejí do českých adventních trhů jedinečnou atmosféru, kombinující tradiční vánoční oslavy s prvkem tajemna a dávných tradic.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: