Čtvrtek, 17 října 2024
DomůUdálostiZasněžené chodníky: A zase se brodíme v břečce!

Zasněžené chodníky: A zase se brodíme v břečce!

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Zima přinesla svou první pořádnou nadílku sněhu, a s ní se opět rozhořela debata o údržbě chodníků. Zatímco většina měst a obcí sahá po osvědčené metodě solení, je na místě zamyšlení nad jejími dopady a možnými alternativami.

Solení chodníků je sice efektivní v boji proti kluzkým povrchům, ale má své nevýhody. Tou nejviditelnější je vznik mokré břečky, která je nepříjemná pro chůzi. Sůl má navíc korozivní účinky, a tak kromě zkrácení životnosti našich bot může poškozovat i městský mobiliář, povrch chodníků a dokonce i kořenové systémy stromů v jejich blízkosti.

Navíc bychom neměli zapomínat na další oběti solení – naše čtyřnohé miláčky. Sůl způsobuje podráždění a poškozuje tlapy psů, což představuje, s ohledem na potřebu jejich venčení, pro mnohé pejskaře velký problém. Psi si pak po procházce často tlapky olizují, a to může vést k zažívacím problémům a dalším zdravotním komplikacím.

Problémem je i dopad na životní prostředí. Rozpuštěná sůl se dostává do kanalizace a následně do vodních toků, a to rozhodně neprospívá vodním ekosystémům. Dlouhodobé užívání soli tak představuje ekologickou zátěž.Vzhledem k těmto nevýhodám se nabízí otázka, zda existují lepší alternativy. Jednou z možností je použití písku nebo štěrku. Tyto materiály sice led nerozpouštějí, ale poskytují protiskluzový povrch, čímž značně zvyšují bezpečnost chodců. Navíc, na rozdíl od soli, nepoškozují obuv ani neokyselují půdu, a chůze po takto ošetřeném chodníku je mnohem komfortnější.

Další alternativou je mechanické odstraňování. I když tato metoda může být pracnější a vyžaduje větší logistickou přípravu, představuje ekologičtější a dlouhodobě udržitelnější řešení. Moderní sněhové pluhy a zametací stroje mohou být efektivně nasazeny, zejména na širších chodnících a v oblastech s vyšší frekvencí pěších.

Některá města začínají experimentovat i s ekologickými roztoky, jako je například roztok z řepy, který snižuje bod mrazu vody, a pomáhá tak rozpouštět led na chodnících. Navíc má nižší dopad na životní prostředí a je šetrnější k povrchům.

Zatímco žádná metoda není dokonalá a každá má své specifické výhody a nevýhody, je důležité hledat kompromis mezi efektivitou, ekonomickou náročností a ekologickým dopadem. Tak snad se příští zimy nebudeme brodit břečkou a uvidíme více inovativních a šetrnějších přístupů k údržbě chodníků, které zajistí bezpečnou a pohodlnou chůzi, aniž by bylo ohroženo zdraví a životní prostředí.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: