Čtvrtek, 18 července 2024
DomůHistorieTeror v srdci Londýna: Krvavé řádění brutálního vraha dosud neobjasněno!

Teror v srdci Londýna: Krvavé řádění brutálního vraha dosud neobjasněno!

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Během léta a podzimu roku 1888 se v londýnské čtvrťi Whitechapel stalo několik brutálních vražd, které vstoupily do dějin kriminalistiky, a které dodnes nebyly vyřešeny. Tyto zločiny byly připisovány osobě Jacka Rozparovače, který je prováděl zvláště brutálním a bestiálním způsobem. Oběti, mezi kterými převažovaly prostitutky, nejen vraždil, ale také zohavoval jejich těla hlubokými řeznými ranami a odebíráním některých orgánů. To vedlo ke spekulacím, zda by vrahem nemohl být, s ohledem znalost anatomie a čisté chirurgické provedení, lékař.

Případ Jacka Rozparovače získal velkou mediální pozornost nejen kvůli brutální povaze zločinů, ale také díky tajemným dopisům plným posměšků a hrozeb dalšími vraždami. Dopisy, které údajně posílal vrah policii a novinářům, vyvolaly u veřejnosti strach a zároveň podnítily zájem o sledování a vyšetřování případu. Zveřejnění těchto dopisů, zejména pak toho, ve kterém se poprvé objevilo jméno Jack Rozparovač, výrazně přispělo k vytvoření obrazu vraha jako tajemného a nedosažitelného zločince.

Přestože policie pracovala usilovně na objasnění těchto zločinů, kvůli omezeným forenzním metodám té doby a zmatku ve vedení vyšetřování se pachatele nikdy nepodařilo dopadnout. I tak existuje mnoho teorií o možné totožnosti Jacka Rozparovače. Mezi hlavní podezřelé patřil Aaron Kosminsky, polský holič žijící v Londýně, který byl později umístěn do psychiatrické léčebny kvůli své nenávisti k ženám. Nedávné výzkumy DNA pak naznačily, že Kosminsky by mohl být skutečným Jackem Rozparovačem, ale tuto identifikaci provázejí kontroverze a pochybnosti.

Případ Jacka Rozparovače se stal součástí populární kultury a inspiroval řadu umělců, spisovatelů a filmařů. Jeho příběh byl inspirací pro moho knih, filmů a dokonce i hudebních děl, přičemž tvůrci ve většině případů kladli důraz na jeho tajemný a neuchopitelný charakter.

Jack Rozparovač zůstává v povědomí lidí jako symbol hrůzy z dob starého Londýna. Jeho případ také ukázkou limitů policejního vyšetřování té doby a posloužil jako motivace pro další rozvoj forenzní vědy a kriminalistiky. I když od události uplynulo více než sto let, případ Jacka Rozparovače nadále vyvolává diskusi, spekulace a fascinaci.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: