V posledních dnech se v České republice znovu otevírá poměrně vášnivá diskuse na téma zavedení eura. Otázka se do veřejného prostoru vrací zejména v kontextu novoročního projevu prezidenta Petra Pavla, který zdůraznil, že je čas začít dělat konkrétní kroky k zavedení jednotné evropské měny v České republice. Země již splňuje většinu potřebných kritérií pro vstup do eurozóny, a tak se začínají objevovat hlasy volající po referendu, ve kterém by občané měli možnost přímo rozhodnout o této zásadní změně. I když zastánci evropské měny argumentují tím, že se Česká republika zavázala euro přijmout už při svém vstupu do Evropské unie, existuje několik důvodů, proč vyhlásit referendum týkající se jeho zavedení.
Přijetí eura není jen technickou záležitostí, ale rozhodnutím s hlubokými ekonomickými, sociálními a politickými dopady. Měna ovlivňuje každodenní život občanů, podnikání, ceny, úspory a celkovou stabilitu ekonomiky. V demokratické společnosti je tedy důležité, aby se občané mohli k takto zásadnímu kroku vyjádřit.
Diskuse o euru v České republice není nová. Již při vstupu do Evropské unie v květnu 2004 bylo zavádění eura předpokládáno jako budoucí krok. Nicméně, od té doby se toho mnoho změnilo jak na české půdě, tak v samotné EU. Generaci těch, kteří rozhodovali o vstupu do Evropské unie a současně s tím i o zavedení eura, nahradila generace jejich dětí, která nemusí sdílet názor a představy svých rodičů. Vzhledem k tomu je důležité, aby byl současný názor občanů zaznamenán a respektován.
Opoziční politické hnutí ANO již avizovalo, že plánuje připravit referendum o zavedení eura. Podle místopředsedkyně hnutí Aleny Schillerové by tak zásadní rozhodnutí, jakým přijetí eura bezesporu je, mělo být v rukou občanů a ne jen politiků. Referendum vnímá jako prostředek pro zajištění demokratické legitimity této podstatné změny, která by se dotkla každého občana České republiky.
Navíc podle průzkumu agentury Median pro Radiožurnál a iROZHLAS se více než dvě třetiny Čechů domnívají, že přijetí eura pro ně nebude výhodné, zatímco asi pětina veřejnosti je přesvědčena o prospěšnosti společné evropské měny. Navíc, v anketě na webu novinky.cz k novoročnímu prohlášení prezidenta Petra Pavla, že je načase euro přijmout, 81,9 % respondentů uvedlo, že nejsou pro přijetí eura, zatímco 16,5 % bylo pro jeho zavedení v co nejbližší době a 1,6 % preferovalo zavedení eura později. Tyto výsledky ukazují, že většina Čechů je v současné době proti zavedení eura.
Pokud vezmeme v potaz ekonomické hledisko, někteří experti argumentují tím, že přijetí eura by mohlo usnadnit obchod s ostatními státy EU a zvýšit investiční přitažlivost České republiky. Na druhou stranu existují obavy z možné ztráty národní suverenity a ovlivnění domácí ekonomické politiky externími faktory.
Vzhledem k těmto různým a někdy protichůdným názorům a dopadům je vyhlášení referenda cestou, jak dát občanům možnost projevit svůj názor na zásadní otázku, která bude formovat budoucnost České republiky v Evropské unii i na mezinárodním poli.