Čtvrtek, 18 července 2024
DomůPolitikaKdo je Vladimir Putin a jaký je jeho vliv na politiku v...

Kdo je Vladimir Putin a jaký je jeho vliv na politiku v Rusku i ve světě?

Josef Jiránek
Josef Jiránekhttps://inmedium.cz
Josef Jiránek působil čtyři roky na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů. Dnes vede cestovatelské stránky CELEDO.cz, magazín o záhadách a tajemnu TAJEMNO.com a blog inMEDIUM.cz

Vladimír Vladimirovič Putin je současným prezidentem Ruské federace. Narodil se 7. října 1952 v Petrohradě (dříve Leningrad) v tehdejším Sovětském svazu. Jeho rodiče byli dělníci, otec pracoval jako továrník a matka byla obchodnice.

Putin studoval na Leningradské státní univerzitě, kde získal titul v oboru práva. Po ukončení studií byl součástí KGB, sovětské tajné služby. Po pádu Sovětského svazu v roce 1991 začal pracovat v petrohradské radě, kde se stal asistentem starosty.

V roce 1996 se Vladimír Putin přestěhoval do Moskvy, kde působil v administrativě prezidenta Borise Jelcina. V roce 1999 se stal premiérem Ruské federace a v této pozici setrval až do roku 1999 na jehož konci Jelcin rezignoval na post prezidenta a jako svého nástupce jmenoval právě Putina. Ten se stal prezidentem Ruské federace v květnu 2000 a znovuzvolen byl v letech 2004, 2012 a 2018. Očekává se, že zvolen bude i v prezidentských volbách v roce 2024.

Putinovo prezidentské období bylo poznamenáno ekonomickým růstem a stabilizací Ruské federace po chaotických devadesátých letech. Nicméně Putinova vláda byla také kritizována za omezení svobody tisku a projevu a porušování lidských práv.

Putin je známý svými kontroverzními politickými postoji a tvrdou zahraniční politikou, včetně anexe Krymu v roce 2014 a údajného vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Putin byl také kritizován za podporu syrského prezidenta Bašára al-Asada během syrské občanské války.

V roce 2022 Putinova vláda iniciovala vojenskou invazi na Ukrajinu, což vedlo k mezinárodnímu odsouzení a zavedení rozsáhlých sankcí proti Rusku. Tento konflikt měl značný dopad na globální geopolitickou situaci a způsobil humanitární krizi v regionu. Putinova rozhodnutí v souvislosti s válkou na Ukrajině vyvolala další debaty o jeho autoritářském vedení a dopadu jeho politiky na mezinárodní vztahy a lidská práva.

Putinova popularita v Rusku je stále vysoká, přičemž mnoho Rusů ho vnímá jako silného lídra, který dokázal obnovit stabilitu a posílit pozici země na mezinárodní scéně. Nicméně Putinovo působení v politice je stále kontroverzní a má mnoho kritiků, kteří ho obviňují z autoritářských tendencí a neustálého porušování lidských práv.

Vladimír Putin je bezpochyby významnou postavou moderního Ruska a jeho politického vývoje. Jeho působení v politice je předmětem diskusí a kontroverzí jak v Rusku, tak v mezinárodním měřítku, přičemž jeho kroky a politická rozhodnutí mají dopad nejen na situaci v Rusku, ale i na celém světě. Putin se stal symbolem silného a nekompromisního vedení země, což mnozí Rusové vnímají jako nutnost vzhledem k historickým a politickým událostem, s nimiž se země potýká.

Nejnovější články:

Matějská pouť v Praze: Předražené občerstvení s přirážkou až 1100%

Také se na pouti nebo na trzích neubráníte pokušení dát si voňavý bramborák, křupavý langoš nebo sladký trdelník? Víte, jaké jsou výrobní ceny těchto pokrmů a jak si na nich stánkaři „mastí“ kapsy?

Další z této kategorie:

Populární: